اولین برنامه با آردینو (قسمت ۲)

نحوه برنامه نویسی با آردینو قسمت دوم

این آموزش ها برای تمامی گروه ها تهیه شده و اگر شما قبلا هیچ آشنایی با آردینو یا حتی میکرو کنترلر نداشته باشید می توانید این آموزش ها را دنبال کنید همچنین این آموزش ها برای کسانی که از سایر کامپایلر ها استفاده می کرده اند نیز مفید خواهد بود.

در این آموزش کوتاه به نحوه ایجاد پروژه و نحوه نوشتن برنامه و در آخر به نحوه نوشتن یک برنامه کوتاه برای خاموش و روشن نمودن یک LED خواهیم پرداخت.

یک برنامه آردینو از دو قسمت اصلی یا دو تابع اصلی تشکیل میشه تابع اول ()setup هست و تابع دوم ()loop هست که تقریبا شبیه کدویژن هست تابع main و حلقه while با این تفاوت که در کدویژن حلقه while درون تابع main نوشته میشد ولی در آردینو تابع loop که یک حلقه هست خارج از تابع setup نوشته میشه.

برای ایجاد پروژه جدید در آردینو نرم افزار رو اجرا کنید بعد از منوی File روی New کلیک کنید به همین سادگی پروژه جدید ایجاد شد مانند شکل زیر:

همانطور که میبینید دو تابع اصلی رو هم ایجاد کرده  و چون برنامه به زبان ++C هست نوشته هایی که بعد علامت //  هستند توضیحات هستند و جزو برنامه نیستند.

حال باید بردی رو که میخواهید برای اون برنامه بنویسید رو انتخاب کنید از منوی Tools  گزینه Board رو بزنید و از میان برد ها برد مورد نظرتون رو انتخاب کنید برای مثال من برد  Arduino UNO را در تصویر زیر انتخاب کردم:

یه چیزی که یادم رفت ما هنوز پروژه مون رو ذخیره نکردیم مثل همه برنامه ها یا کلید ترکیبی Ctrl+S رو بزنید و یا از منوی File گزینه Save رو بزنید بعد برای پروژتون یک نام انتخاب کنید و در مکان دلخواه ذخیره کنید توجه کنید نرم افزار آردینو هنگام ذخیره یک پوشه با نام پروژتون ایجاد میکنه و پروژه رو داخلش ذخیره میکنه و شما نمیتونید نام پوشه رو عوض کنید اگه عوض کنید دوباره ایجاد خواهد شد.

خوب اولین مثال رو شروع میکنیم (روشن خاموش کردن یک LED)

اول از همه باید یکی از پایه های برد رو به صورت خروجی تعریف کنیم در آردینو این کار با دستور pinMode انجام میشه (به بزرگی و کوچکی حروف دقت کنید)

که در دستور فوق بجای name نام یا شماره پایه و بجای state حالت پایه INPUT یا OUTPUT را قرار میدهیم

در اینجا پایه شماره دو را بصورت خروجی تعریف میکنیم چون این دستور برای تنظیم یک پایه است بهتر داخل تابع اصلی setup نوشته شود:

حال برای روشن خاموش کردن یا صفر و یک کردن پایه مورد نظر از دستور digitalWrite بصورت زیر استفاده میکنیم

که بجای pinname شماره پایه و به جای state عدد صفر برای خاموش شدن و عدد ۱ برای روشن شدن همچنین همان طور که میدانید دستور delay برای ایجاد تاخیر استفاده میشود پس برنامه کلی بصورت زیر است:

همان طور که در برنامه فوق مشاهده میکنید پایه شماره ۲ به مدت ۱ ثانیه روشن شده سپس خاموش میشود و بعد از یک ثانیه تاخیر دوباره روشن میشود. برای تست این برنامه قطعات زیر رو نیاز داریم:

 

پایه مثبت LED را با یک مقاومت ۳۳۰ اهم یا ۴۷۰ اهم به پایه ۲ آردینو وصل نمایید و پایه منفی LED را به یکی از GND های آردینو متصل کنید(بدون مقاومت نیز میتوان وصل نمود ولی ولی عمر LED کم خواهد شد)

*در صورتی که به LED دسترسی ندارید با تعریف پایه ۱۳ به عنوان خروجی و روشن و خاموش کردن آن میتوانید LED تعبیه شده بر روی خود برد را روشن و خاموش نمایید این LED با نام L در روی برد قرار دارد.

سپس برد رو توسط کابل usb به رایانه متصل کنید و سپس پورتی که آردینو به اون  متصل شده رو انتخاب کنید معمولا COM1 نمی باشد

و در پایان کلید کامپایل و آپلود که در عکس زیر مشخص شده رو بزنید یا کلید ترکیبی CTRL+U رو بزنید.

اگر مشکلی در کد نویسی وجود نداشته باشه و برنامه به درستی آپلود بشه  پیغام  Done Uploading را مشاهده خواهید کرد مانند تصویر زیر:

و LED شروع به چشمک زدن خواهد کرد.

فیلم نحوه نوشتن برنامه و آپلود در برد آردینو:

 

5 دیدگاه در “اولین برنامه با آردینو (قسمت ۲)

 1. ببخشید آموزش های رو اگه میشه کمی سریع تر قرار بدید لطفا.
  ممنون از آموزش های خوب و کاملتون.

 2. سلام ممنون از اطلاعات خوبتون. یک سوال: مابرنامه رو در اردینو مینویسیم و توسط پورتی که به کامپیوتر وصل هست اجرا میکنیم. حالا میخایم بدون استفاده از کامپیوتر ال سی دی رو روشن کنیم. چجوری؟ سوال دوم: برای برنامه نویسی سیستمهای الکترونیکی از اردینو استفاده کنیم یا کدویژن؟

  1. منظورتون رو از ال سی دی متوجه نشدم . اردینو پس از پروگرام شدن نیاز به کامپیوتر نداره.
   در ضمن اردینو و کدویژن فرقی نداره چیزی که مهمه پردازنده تون هست.برای سیستم های حساس بهتره از avr استفاده نکنید چون اکثرا به نویز حساس هستند.
   در کل پیشنهاد من استفاده از اردینو هست چون میتونه انوع پردازنده رو پروگرام کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *